Zo slovinského Toskánska k viniciam Jadranu

Destinácia: Slovinsko
Kód zájazdu: 1070722
Cena od: 549 €
Príplatky od: 0 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

03.06.2020 5 dní 549 € +0 € autobusová

Popis zájazdu

Názor CK:
S polpenziou a ochutnávkou vín s občerstvením ! PTUJ - JERUZALEM - MARIBOR - POSTOJENSKÉ JASKYNE - PREDJAMA - KOPER - ISOLA - FRANJA - BLED - MOST NA SOČI - BLEDSKÉ JAZERO

Rámcový program zájazdu:


1.deň:

Skoro ráno odchod z Bratislavy do Brna/ Viedne (2.nástupné miesto). Popoludní prídeme do malebného mestečka Ptuj, najstaršieho slovinského mesta, ktoré založili už Rimania, s romantickými uličkami a dominantným hradom nad mestom. Ptuj je známe svojou bohatou históriou, pamiatkami, kultúrou, ale predovšetkým tiež vínom. Potom pôjdeme po jednej z najmalebnejších vinárskych ciest do dediny Jeruzalem, ktorá za svoj názov vďačí skupine križiakov, ktorí tadiaľ putovali v 13. storočí. Okolitá krajina im tak učarovala, že sa rozhodli poctiť dedinu menom svätého mesta. Krajina pretkaná vinohradmi na slnečných svahoch sa veľmi podobá talianskemu Toskánsku. Tu sa zastavíme na ochutnávku miestnych slovinských vín. Na ubytovanie prídeme do Mariboru, druhého najväčšieho slovinského mesta, ktoré bolo vyhlásené Mestom kultúry pre rok 2012. Prejdeme sa historickým centrom s katedrálou z 12. storočia, renesančnou radnicou a hradom z 15. storočia, ktoré obklopujú tri námestia. Pozrieme sa aj do múzea vín, pri ktorom rastie najstaršia vínna réva na svete, ktorá je zaznamenaná aj v Guinessovej knihe rekordov. Ubytujeme sa v centre mesta. Večera, nocľah.


2.deň:

Po raňajkách budeme prechádzať slávnou oblasťou Slovinského Krasu, aby sme navštívili jednu z najslávnejších a najnavštevovanejších jaskýň na svete. A viete, že 1. oficiálnym návštevníkom Postojenských jaskýň bol arcivojvoda František Ferdinand d'Este? Za 200 rokov od jej sprístupnenia už jaskyňu navštívilo viac ako 35 miliónov turistov. A tak aj my nasadneme do špeciálneho vláčika, ktorým budeme prechádzať obrovským systémom tunelov, chodieb a hál. Do stredoveku sa prenesieme len o niekoľko kilometrov ďalej na hrade Predjama. Hrad je postavený na obdivuhodnom mieste v previse vo vysokej skale a rozkladá sa nad kaňonom rieky Lokva. Hrad tak obsahuje gotické, románske a predovšetkým renesančné prvky. Má celkom päť poschodí a hlavne z tých vyšších je prekrásny výhľad do okolia a údolie rieky Vipava. Dozvieme sa tu aj legendu o slovinskom barónovi aj lúpežníkovi Erasmovi Luegerovi, obdobe slovenského Juraja Jánošíka. Popoludní navštívime v údolí rieky Vipava boutique vinárstvo, kde ochutnáme Biely Sauvignon, odrodu Malvasia Istrian aj červené víno Barbera, spolu s miestnymi delikatesami , ako je miestne prošuto. V podvečer prídeme na naše ubytovanie na brehu Jadranského mora do Koperu, do 3* hotela s bazénom a aquaparkom, večera formou švédskych stolov.


3.deň:

Po raňajkách sa vypravíme do neďalekej Isoli, ktorá býva často označovaná za perlu slovinského pobrežia Jadranského mora. Prístavné mestečko môže niekomu pripomínať Benátky. Isola je pôvodne ostrovom, ktorý sa postupom času spojil s pevninou. Mesto je pôvabné najmä úzkymi krivolakými uličkami s radom dvorkov, na západnom okraji nás zaujme malebný prístav a tiež historické jadro. V údolí rieky Rižana neďaleko Koperu ochutnáme istrijské vína v rodinnej Agrofarme, kde syn nadväzuje na tradíciu otca, prvého súkromného vinára oblasti. Spolu s vínami ochutnáme istrijské jednohubky syr, olivy, olivový olej a chlieb. Návrat na ubytovanie do Koperu, možnosť využitia hotelového akvaparku a wellness (zadarmo - rozmanitý výber vodných zážitkov - bazény so sladkou i slanou vodou - vonkajší bazén s umelými vlnami a hydromasážou, krytý plavecký bazén, krytý bazén s tobogánom, krytý bazén s hydromasážou a 3 vírivky, opaľovacia terasa. Za poplatok - wellness centrum Justinopolis - unikátne rímsko-írske kúpele, sauna, solárium, Thajské masáže, fitnescentrum, športovo-rekreačné centrum s tenisovými kurtami). Po večeri sa prejdeme do centra Koperu s jediným slovinským námorným prístavom, historickým jadrom s arkádami, nádhernými domami a palácmi, katedrálou a zvonicou, z ktorej je vidieť celé mesto, prístaviska a široké okolie.


4.deň:

Tento deň nás bude čakať kontrast hôr, viníc i more. Najprv zamierime k unikátnej pamiatke z doby 2. sv. vojny - k partizánskej nemocnici Franja (UNESCO), nesúcej meno po svojej odvážnej zakladateľke, doktorke Fran Bodovec. Tajná nemocnice je ukrytá v úzkej tiesňave medzi zalesnenými skalami a jej drevené budovy s ošetrovňu, kuchyňou, operačným sálom, röntgenom a pooperačnou izbou sa doslova vznáša nad horským potokom. Ďalšou našou zastávkou v najvyššom slovinskom horskom masíve Triglav bude údolie Soči. Čas na obed si urobíme v mestečku Most na Soči, čarovne umiestnenom nad sútokom riek Soča a Idrijca. Až tu pochopíme, prečo sa rieka Soča nazýva smaragdovou riekou ... V neskorom popoludní zídeme do druhej najväčšej vinárskej oblasti Slovinska - Pomoransku, pri meste Nova Gorica nás bude očakávať vinárstvo, kde ochutnáme vína Tera, Cabernetom Sauvignon, Jerina, Vitovský grganja a Malvazija spolu s tradičnými špecialitami, ako je šunka, slanina, syr, olivy a chlieb. Návrat do hotela, večera a relaxácie v bazénoch.


5.deň:

A aby naša návšteva Slovinska bola úplná, nesmieme vynechať aspoň zastávku v jednom z najfotografovanejších miest Európy - zastávku pri rozprávkovo vyzerajúceho Bledského jazera s ostrovčekom a hradom. Ľadovcové jazero Bled je malebne zasadené do kulisy Julských Álp, má vynikajúcu mikroklímu, ktoré inšpirovalo švajčiarskeho lekára Arnolda Riki v 19. storočí. Vďaka jeho metóde liečby, založenej na kombinácii termálnej vody a turistiky, boli v čase Rakúsko-Uhorska kúpele Bled najvyhľadávanejším v monarchii. Jediný slovinský ostrovček, ktorý bol v staroveku miestom, kde starí Slovania uctievali bohyňu lásky a plodnosti, je dnes cieľom pútnikov aj milencov. A tak aj my sa môžeme nechať miestnym prievozníkom previezť na ostrovček, navštíviť kostol Panny Márie a so Slovinskom sa rozlúčiť symbolicky - zazvonením na zvon, aspoň v duchu vysloviť želanie a veriť, že sa nám dozaista splní ... Do Brna/Viedne prídeme v neskorých večerných hodinách, následne transfer do Bratislavy.

Základná cena zahŕňa:
doprava luxusným autobusom, 4 x ubytovanie v 3* hoteli, 4 x polpenzia, 3 x ochutnávka vín s občerstvením, sprievodcovské služby

Základná cena nezahŕňa:
príplatok za 1/1 izbu 92,-€/osoba, komplexné cestovné poistenie.

Poznámky a informácie:
Novinka roku 2019 ! S polpenziou a ochutnávkou vín s občerstvením ! PTUJ - JERUZALEM - MARIBOR - POSTOJENSKÉ JASKYNE - PREDJAMA - KOPER - ISOLA - FRANJA - BLED - MOST NA SOČI - BLEDSKÉ JAZERO

Novinky

Spustenie nového webu

20.5.2011 Pripravili sme pre Vás novú verziu našej webovej stránky, ...

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,19 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,47 HRK
Turecká lira  EUR 6,66 TRY
Americký dolar  EUR 1,08 USD

Zobraziť všetky »